6-ojo Tarpautinio kongreso „Miškai ir jų poveikis sveikatai” APŽVALGA IR REKOMENDACIJOS

6-asis Tarptautinis kongresas ISFT „Miškai ir jų poveikis sveikatai”, vykęs Druskininkuose, Lietuvoje, 2024 m. rugsėjo 18–20 d., subūrė pasaulinį ekspertų ratą, įskaitant mokslininkus, miško terapijos praktikus, sveikatos apsaugos darbuotojus ir politikos formuotojus. Renginyje dalyvavo 200 dalyvių iš viso pasaulio ir daugiau nei 60 pranešėjų iš 20 skirtingų šalių. Dalyviai iš įvairių sektorių, įskaitant sveikatos apsaugą, miškininkystę, bei turizmą, susirinko aptarti, kaip miškai palaiko fizinę ir psichologinę sveikatą, skatina socialinį atsparumą ir teikia tvarias ekonomines galimybes.

Kongresas pasižymėjo turininga trijų dienų programa, kurios metu vyko sesijos, skirtos miško terapijos taikymui, gamtos pagrindu teikiamų sprendimų integravimai į sveikatos apsaugą ir ne medienos ekonomikos plėtrai per tvarų turizmą bei gydomųjų miškų kūrimą. Pranešimų įvairovė – nuo miško terapijos intervencijų psichinei sveikatai gerinti iki novatoriškų tyrimų apie miško aplinkos naudą sveikatai – parodė miško terapijos taikymo mastą įvairiuose kultūriniuose ir ekologiniuose kontekstuose.

Kongresas baigėsi diskusijomis, pabrėžiančiomis tarpsektorinio bendradarbiavimo svarbą siekiant integruoti miško terapiją į sveikatos apsaugos sistemas visame pasaulyje. Be dėmesio sveikatai, renginyje taip pat buvo išryškinta tvaraus miškų ūkio valdymo, biologinės įvairovės išsaugojimo ir nemedieninės ekonomikos svarba.

KONGRESO REKOMENDACIJOS

Siekiant skatinti atsakingą miško terapijos plėtrą, Kongresas pabrėžia šių aspektų svarbą:

  1. Miškų integravimas į sveikatos ir gerovės politiką

6-asis ISFT kongresas pabrėžia būtinybę spręsti pasaulines sveikatos krizes integruojant mišku pagrįstus sprendimus į visuomenės sveikatos sistemas. Miškai, kaip įrodyta, stiprina psichologinį atsparumą, mažina stresą ir palaiko bendrą gerovę. Todėl politikos formuotojams rekomenduojama įtraukti miško terapiją į sveikatos priežiūros paslaugas, siekiant spręsti psichikos sveikatos problemas, socialinę izoliaciją ir didėjantį lėtinių ligų krūvį.

  1. Tęstinių mokslinių tyrimų vystymas

Kongrese buvo pristatyti įrodymai iš atvejų tyrimų ir klinikinių bandymų, kurie įrodo psichinės ir fizinės sveikatos būklės pagerėjimą taikant miško terapiją. Kongresas ragina tęsti mokslinius tyrimus, siekiant sukurti tvirtą įrodymų bazę, informuojančią apie geriausias praktikas ir formuojančią politiką, skirtą gamtoje pagrįstų intervencijų integravimui į sveikatos priežiūrą. Padidinti investicijas į mokslinius tyrimus yra svarbu, siekiant įvertinti miško terapijos naudą, užtikrinant, kad politika būtų grindžiama mokslu ir palaikytų tvarias bei teisingas sveikatos iniciatyvas.

  1. Gydomųjų miškų politikos kūrimas ir įgyvendinimas

Kongresas ragina vietos bendruomenes, vyriausybes ir tarptautines organizacijas bendradarbiauti miškų išsaugojimo ir specialių gydomųjų (terapinių) miškų kūrimo srityje. Miško ekosistemų apsauga yra labai svarbi siekiant išsaugoti jų teikiamą naudą sveikatai ir palaikyti biologinę įvairovę. Politikos priemonės, prioritetą teikiančios miškų apsaugai ir pripažįstančios miškų vaidmenį visuomenės sveikatai, gali skatinti atsparias ir tvarias bendruomenes.

  1. Miško terapijos mokymo stiprinimas

Siekiant išplėsti miško terapijos taikymo sritį ir veiksmingumą, Kongresas rekomenduoja kurti šios srities specialistų mokymo programas ir sertifikavimo sistemą. Mokymo iniciatyvos padės specialistams teikti saugias, veiksmingas ir kultūriškai jautrias terapines patirtis, užtikrinant, kad miško terapija būtų prieinama ir naudinga įvairioms gyventojų grupėms.

  1. Tarptautinio bendradarbiavimo skatinimas

Kuriant pasaulines partnerystes tarp vyriausybių, sveikatos sektorių, akademinės bendruomenės ir pilietinės visuomenės, siekiant skatinti tvarius sveikatos sprendimus, miško terapijos plėtrą ir gydomųjų miškų kūrimą, žinių dalijimąsi.

ISFT ragina politikos formuotojus, sveikatos priežiūros ir turizmo paslaugų teikėjus, miškų organizacijas visame pasaulyje pripažinti ir iškelti miškų vaidmenį pasaulinėse sveikatos sistemose.

Įtraukdami miško terapiją į sveikatos politiką, skatindami mokslinius tyrimus, stiprindami miško terapijos gidų mokymą ir stiprindami apsaugos pastangas, galime išnaudoti miškų gydomąją galią sveikesnei ir tvaresnei ateičiai.

Norint detaliau susipažinti su modulių sesijų apžvalga ir rekomendacijomis, skaitykite išsamią kongreso ATASKAITĄ čia, kurioje taip pat rasite ir finansinę kongreso ataskaitą.

GALERIJA:

Kongresą ORGANIZAVO Tarptautinė miško terapijos draugija (www.isft.info) ir asociacija „Gyvo Žalio”

KARTU su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Nacionaline sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija, Lietuvos kurortų asociacija, Lietuvos fitoterapijos sąjunga, Lietuvos gamtos terapijos asociacija, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija, Sengirės fondu, Miško terapijos ir edukacijos centru.

Kongreso RĖMĖJAI: Vilnius SPA Druskininkai, Glasses on, K.T.S Production, SANCTUM – harmonijos centras, Aplinkos ministerija, Valstybinė miškų urėdija, SKOGRAN, Všį „Myliu mišką”, Všį „Sveikim kartu”, „Kvapų namai”, „9 Zuikiai”.

Dalintis:

Daugiau: