Remiantis 6-tojo Tarptautinio kongreso “Miškai ir jų poveikis sveikatai” (6th International Congress ISFT “Forest and Its Potential For Health) turinio medžiaga, kuris 2024 m. rugsėjo mėn. vyko Lietuvoje ir oficialiomis pasaulinių ekspertų rekomendacijomis bei gausėjančiais moksliniais įrodymais apie teigiamą miško poveikio sveikatai ir gerovei. Išsiuntėme rekomendacijas Sveikatos apsaugos, Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoms, kaip veiksmingai integruoti miško terapiją ir kitas gamta pagrįstas terapines intervencijas į sveikatos sistemą. Šios rekomendacijos siekia gerinti gyventojų sveikatą, skatinti tvarų miškų valdymą bei stiprinti Lietuvos pozicijas kaip žaliųjų inovacijų ir sveikatingumo lyderės.
Atsižvelgiant į blogėjančią, šių dienų klimato kaitos, visuomenės sveikatos ir aplinkos apsaugos, situaciją, tarptautinis kongresas “Miškai ir jų poveikis sveikatai” Druskininkuose subūrė pasaulinį ekspertųratą, įskaitantmokslininkus,miškoterapijospraktikusbeispecialistusišsveikatosapsaugos, miškininkystės ir turizmo sektorių. Renginyje dalyvavo 200 dalyvių iš viso pasaulio ir daugiau nei 60 pranešėjų iš 20 skirtingų šalių.
Kongrese buvo pristatomi naujausi moksliniai tyrimai, kaip miškas prisideda prie fizinės ir psichinės sveikatos gerinimo bei sėkmingi nemedieninės ekonomikos pavyzdžiai, kaip miško ir gamtos terapija integruojama į sveikatos ir gerovės politiką, įvairiuose kultūriniuose ir ekologiniuose kontekstuose.
Kongresą organizavo Tarptautinė miško terapijos draugija (International Society of Forest Therapy) ir asociacija „Gyvo Žalio” kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Nacionaline sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija, Lietuvos kurortų asociacija, Lietuvos fitoterapijos sąjunga, Lietuvos gamtos terapijos asociacija, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija, Sengirės fondu, Miško terapijos ir edukacijos centru.
6-asis ISFT kongresas pabrėžia būtinybę spręsti pasaulines sveikatos ir aplinkos krizes integruojant miško terapiją ir kitus gamta paremtus sprendimus bei terapijas į visuomenės sveikatos stiprinimo sistemas, siekiant spręsti psichikos sveikatos problemas, socialinę izoliaciją ir didėjantį lėtinių ligų krūvį.
Organizatoriai ragina politikos formuotojus, sveikatos priežiūros ir turizmo paslaugų teikėjus, miškų valdytojus pripažinti miškų terapinę vertę ir kitas teikiamas ekosistemines paslaugas kaip svarbų sveikatos prevencijos ir stiprinimo elementą, įtraukiant jas į nacionalines sveikatos programas bei integruojant į valstybines strategijas bei iniciatyvas.

Rekomendacijos:
- MIŠKO TERAPIJOS IR KITŲ GAMTA PAREMTŲ INTERVENCIJŲ TAIKYMAS PSICHINEI IR FIZINEI SVEIKATAI BEI JŲ INTEGRAVIMAS Į SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SISTEMĄ
- EKONOMINIS GAMTOS TEIKIAMOS NAUDOS SVEIKATAI VERTINIMAS
- MIŠKŲ VALDYMAS IR APSAUGOS STIPRINIMAS, GYDOMŲJŲ – TERAPINIŲ MIŠKŲ KŪRIMAS
- NEMEDIENINĖS EKONOMIKOS VYSTYMAS
- BENDRADARBIAVIMO SKATINIMAS IR MOKSLINIŲ TYRIMŲ VYSTYMAS
- GAMTINIS ŠVIETIMAS IR ŽMOGAUS RYŠIO SU GAMTA STIPRINIMAS
Su visomis rekomendacijomis galite susipažinti čia:
Atsižvelgiant į pateiktas rekomendacijas, skatiname sustiprinti miškų politikos, sveikatos politikos ir švietimo integraciją, pripažįstant gamtos ir miško terapijos svarbą kaip natūralią sveikatos stiprinimo, prevencijos ir švietimo priemonę.
Be to, akcentuojame nemedieninės miškų ekonomikos plėtros potencialą, kuris gali tapti svarbia ekonominės, aplinkosaugos, visuomenės gerovės ir edukacijos dalimi. Skatinant nemedieninius miško išteklius, tokius kaip terapinės paslaugos, ekoturizmas, vaistiniai augalai ir kitos tvarios veiklos, galima užtikrinti ne tik ekonominę naudą, bet ir stiprinti vietos bendruomenių gerovę, ugdyti visuomenės aplinkosauginį sąmoningumą bei prisidėti prie miškų išsaugojimo.
Tinkamas miškų ir gamtos resursų valdymas ne tik gerina visuomenės gyvenimo kokybę, bet ir užtikrina jų ilgalaikį tvarumą, biologinės įvairovės išsaugojimą bei prisideda prie edukacijos stiprinimo, skatinant visuomenės suvokimą apie gamtos svarbą. Tikimės, jog šios rekomendacijos prisidėtų prie tvaraus sveikatos priežiūros sistemos vystymo, švietimo stiprinimo ir žaliųjų erdvių bei miškų apsaugos svarbos akcentavimo, atsižvelgiant į jų poveikį visuomenės sveikatai, ekonomikai ir edukacijai.
Asociacija “Gyvo Žalio”